Reklama

Reklama

Koronawirus

Apel o monitorowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(0 głosy)

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwrócił się z apelem do starostów, prezydentów miast i służb sanitarnych o monitorowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w dużych zakładach pracy.

Zagadnienia stosowania zabezpieczeń wśród pracowników i prowadzone działania na terenie województwa w walce z pandemią omówiono podczas wideokonferencji z samorządowcami.

Stopniowo stabilizuje się sytuacja epidemiczna w regionie. Jej omówieniu poświęcono dzisiejszą wideokonferencję z udziałem wojewody Łukasza Mikołajczyka, wicewojewody Macieja Bieńka i wojewódzkiego inspektora sanitarnego Jadwigi Kuczmy-Napierały. Wzięli w niej udział także starostowie powiatów, prezydenci miast i marszałek województwa Marek Woźniak. O zaangażowanych w czasie pandemii służbach mówili komendanci policji i straży pożarnej oraz dowódcy wojsk.

Wojewoda podsumował również dwutygodniowe działania związane z przeprowadzaniem testów na obecność koronawirusa wśród pensjonariuszy i pracowników domów pomocy społecznej. W rezultacie na około 10 tys. testów jedynie 3 wykazały zakażenie. Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 63 domach prowadzonych przez samorządy. Cały czas trwa akcja przekazywania przez służby wojewody, żołnierzy WOT oraz straż pożarną płynów dezynfekujących do szkół. Wczoraj, w kolejnym transporcie środków przekazano 25 tys. litrów płynów.

Podczas wideokonferencji podsumowano prowadzone w ramach drive-thru badania przesiewowe na obecność koronawirusa. - Dotychczas centra pobrań prób COVID-19 test and go uruchomione zostały w Krotoszynie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W najbliższy weekend punkt pobrań powstanie w Kępnie, a w poniedziałek w Pleszewie - tłumaczył Łukasz Mikołajczyk. Wojewoda poinformował także o zdjęciu kwarantanny z domów pomocy w Pleszewie i Kaliszu. Jedyny obecnie dom pomocy społecznej objęty kwarantanną funkcjonuje w Poznaniu.

Tematem omawianym z samorządowcami były także plany stopniowego przywracania szpitali do normalnego funkcjonowania, co realizowane będzie w uzgodnieniu z organami prowadzącymi. Mapa drogowa procesu transformacji szpitali została przedłożona przez wojewodę ministrowi zdrowia.

Wojewoda zwrócił się do starostów i prezydentów miast o przyjrzenie się sytuacji zakładów pracy. - Ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników może łatwo dojść do niekontrolowanego powstania ogniska koronawirusa - mówił Łukasz Mikołajczyk. Zaapelował również do służb sanitarnych w powiatach o zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.zdjęcie: poznan.uw.gov.pl

źródło: poznan.uw.gov.plCzytany 66 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 24 maj 2020 18:29

Skomentuj