Reklama

Parse error in downloaded data

Reklama

Koronawirus

Prezydent podpisał specutawę antykryzysową

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(0 głosy)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące tzw. „tarczę antykryzysową” - przekazał na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Błażej Spychalski: "Zgodnie z obietnicą Prezydent RP @AndrzejDuda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące #TarczaAntykryzysowa.
Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!"

Tarcza antykryzysowa to zestaw kilku ustaw przygotowanych m.in. przez resorty: rozwoju, finansów oraz rodziny i pracy. Według rządu, wartość pakietu pomocowego to co najmniej 10 proc. polskiego PKB. Ustawy zawierają wiele zapisów ważnych dla samorządów terytorialnych.

  Na pakiet antykryzysowy składają się:

  Dokument ten zawiera szereg ważnych zagadnień dla samorządów jak: finanse JST, zdalne sesje, regulacje na wypadek choroby wójta, gospodarkę odpadami w dobie epidemii czy też możliwość przeprowadzania zdalnie wywiadu środowiskowego przez pracowników socjalnych.
  Znajdują się tu również mechanizmy pomocowe dla firm w dobie kryzysu m.in. umożliwienie radom danej gminy odstąpienia, za część roku 2020, od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową; zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
  Pojawiły się również bardzo ważne zapisy o ochronie konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk; umożliwia sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowanie towaru, rozładowywanie go oraz wykładania na półki czy zwalnia z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia przy realizacji przetargów.

  Ustawa podpisana przez prezydenta wprowadziła zmiany w Kodeksie wyborczym, umożliwiając głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim oraz zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego - umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe.

  Rozszerzone zostały kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z ustawą do zadań PFR będzie należało np. podejmowanie działań służących zapobieganiu lub łagodzeniu skutków sytuacji kryzysowych. Fundusz będzie udzielał m.in. firmom wsparcia finansowego.

  Ustawa przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia. Nowe przepisy dają możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.
  Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.
  Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.

Czytany 199 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 kwiecień 2020 19:57

Skomentuj