Reklama

Parse error in downloaded data

Reklama

Koronawirus

Postulaty samorządowców do premiera

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(0 głosy)

27 marca zrzeszający ponad 100 JST Związek Samorządów Polskich skierował do premiera postulaty i propozycje zmian legislacyjnych. W opinii ZSP rozwiązania te mają pomóc gminom i miastom sprostać sytuacji gospodarczej wynikającej z epidemii koronawirusa. Znalazły się tam m. in. postulaty odroczenia terminów sprawozdawczości, okresowego zwiększenia uprawnień pracodawcy, opracowania rozwiązań dotyczących terminów płatności podatków lokalnych.

Głównym postulatem była prośba o odroczenie obowiązków sprawozdawczych wynikających rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z art.267 ustawy o finansach publicznych.

Samorządowcy domagają się również wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących terminów płatności podatków i opłat lokalnych z jednoczesnym zapewnieniem osłony w przypadku zagrożenia JST utratą płynności finansowej.

Postulat o okresowe zwiększenie uprawnień pracodawcy wobec pracowników pozwoliłby tymczasowo skierować pracowników do innych obowiązków, w tym na innych warunkach niż w umowie, wysłać ich na urlop czy wysłać ba dodatkowe badania przed powrotem do pracy.

ZSP postuluje również by wydłużyć terminy w zakresie odpowiedzi na wnioski o dostęp do informacji publicznej oraz odroczenie obowiązku przedstawiania raportu o stanie JST wynikających z ustaw samorządowych.

Jednym z postulatów, o który już apelował Związek Samorządów Polskich była możliwość prowadzenia w trybie zdalnym sesji organów stanowiących JST. Rozwiązanie to zostało już uwzględnione w rządowym projekcie specustawy dotyczącej zwalczania koronawirusa. Projekt, wraz z innymi regulacjami tworzącymi tzw. tarcze antykryzysową został w sobotę uchwalony przez Sejm. Teraz zajmuje się nim Senat.

zdjęcie: Adam Ciszkowski,
burmistrz Halinowa
i prezes Związku Samorządów Polskich,
Fot. UMiG Halinów

Czytany 231 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 kwiecień 2020 19:53

Skomentuj