Reklama

Parse error in downloaded data

Reklama

Koronawirus

ZUS gotowy na tarczę antykryzysową

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(0 głosy)

Krajowa Administracja Podatkowa opublikowała komunikat o przedłużeniu czasowego ograniczenia dostępu do urzędu, do 10 kwietnia 2020 r. W alternatywie e - usługi.

Jak informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, ZUS jest przygotowany do realizacji tarczy antykryzysowej. Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez trzy miesiące.

prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: "Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom.
Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS."

Jak informowaliśmy wcześniej oprócz zwolnień ze składek ZUS przewidziano świadczenia postojowe do około 2 tyś zł dla zleceniodawców i samozatrudnionych.
Obecnie przedsiębiorcy mogą już korzystać z uchwalonych wcześniej rozwiązań, takich jak odroczenie składek o 3 miesiące, odroczenia, zawieszenia lub wysłużenia spłaty zawartych układów ratalnych – procedura została maksymalnie uproszczona. Wniosek to teraz jedna strona, gdzie przedsiębiorcy muszą podać podstawowe dane oraz opisać w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

GU: "Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy."

Na dzień dzisiejszy do ZUS wpłynęło już ponad 18 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek.

W Wielkopolsce wpłynęło prawie 2 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Najwięcej na terenie I Oddziału ZUS w Poznaniu – 1109, po 334 wnioski w II Oddziale ZUS w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim i 147 w Pile.

źródło: ZUS

Czytany 238 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 marzec 2020 16:08

37 komentarzy

Skomentuj