Reklama

Parse error in downloaded data

Reklama

Koronawirus

Zdalne sesje rad samorządowych

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(0 głosy)

Koniec niepewności samorządów. Zgodnie z rządowym projektem dotyczącym zwalczania koronawirusa, zdalne sesje rad gmin będą prawnie dozwolone. Przez najbliższe 3 miesiące samorządy mogą bezpłatnie wykorzystywać narzędzie do zdalnego prowadzenia obrad i głosowań – POSIEDZENIA.PL.

Łukasz Grunwald, przedstawiciel firmy POSIEDZENIA.PL:

Łukasz Grunwald: "Mając na względzie wyjątkową sytuację i kierując się zasadą solidarności społecznej, oferujemy samorządom bezpłatnie narzędzie umożliwiające zdalny tryb pracy"

W związku z epidemią, wszelkie zgromadzenia, w których bierze udział kilkanaście osób (a do takich należą sesje rad, skupiające radnych, urzędników oraz publiczność) są narażone na niebezpieczeństwo. Duża część radnych to osoby w wieku powyżej 50 lat, co umieszcza ich w grupie szczególnego ryzyka.

Od kilkunastu dni toczyły się dyskusje na temat legalności sesji zdalnych. Eksperci i prawnicy nie byli zgodni, czy można je prowadzić za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz czy podejmowane w takim trybie uchwały będą ważne.
Ostatecznie sprawą zajął się rząd, regulując tę kwestię w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Regulacja, która w czwartek 26 marca została przyjęta przez rząd, przewiduje możliwość zdalnego obradowania i podejmowania rozstrzygnięć przez kolegialne organy w jednostkach samorządu terytorialnego (rady, sejmiki i zarządy). Zgodnie z projektem, zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie. Będzie go można stosować także w komisjach rady lub sejmiku. Projekt trafił już do parlamentu.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Czytany 163 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 kwiecień 2020 19:48

Skomentuj