Reklama

Parse error in downloaded data

Reklama

Koronawirus

UM publikuje informacje nt koronawirusa

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na stronie internetowej Urzędu Gminy Mosina pojawiają się nowe informacje dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w gminie. W dniu 18 marca Burmistrz Przemysław Mieloch odpowiedział na pytania mieszkańców związane z epidemią.

Dodatkowo publikujemy informacje dotyczące działania przychodni NFZ oraz jednostek kulturalnych, jak i sportowych, przygotowane przez Urząd Miasta w Mosinie.

Z opublikowanego vloga dowiemy się o zasadach kwarantanny o przygotowaniu pomocy dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, o społecznych akcjach wsparcia dla służby zdrowia w zakresie wyposażenia medycznego w maseczki i inne materiały, o swoim wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej i potrzebnych przesunięciach w budżecie na potrzebę walki z koronawirusem, o e-nauczaniu w gminnych szkołach.

16 odcinek vloga można obejrzeć na strone internetowej Urzędu Miasta oraz pod adresem:

MOSINA | vlog samorządowy odc. 16 - SPOŁECZNE AKCJE W GMINIE

źródło: www.mosina.plPoniżej publikujemy odpowiedzi Burmistrza na pytania związane z epidemią:

Czy Burmistrz może poinformować mieszkańców kto w naszej Gminie odbywa kwarantannę?

Przemysław Mieloch: "Nie dysponuję wiedzą na temat osób, które są w kwarantannie – dysponentem tej wiedzy jest Sanepid, który udostępnia ją tylko Policji.
W związku z tym, że wzbiera się fala zakażeń koronawirusem i osób przebywających w kwarantannie, 16 marca br. byłem u Wojewody, rozmawiałem z panem Wicewojewodą Maciejem Bieńkiem. Było to spotkanie umówione, miałem rozmawiać o „kokotku”, o drogach, o majątku Rogalin, o obchodach 15 sierpnia. Te wszystkie tematy odłożyliśmy na bok – mamy teraz koronawirusa. W kontekście koronawirusa zaproponowałem Sanepidowi za pośrednictwem pana Wojewody, ewentualną pomoc Gminy w ustalaniu osób, które kontaktowały się z osobą zarażoną i tylko w tym zakresie, w zakresie powiązań, znajomości, kontaktów – żeby w jak najszybszym czasie można było zidentyfikować osoby, które kontaktowały się z osobą zarażoną. Ta fala będzie wzbierała i wydaje mi się, że taka pomoc gmin byłaby nieodzowna. Z czym spotka się ta propozycja Gminy – zobaczymy."

Padają pytania, kiedy będzie wypłacany zasiłek 500+, czy może to szybciej niż według kalendarza. Według kalendarza to jest 23 i 24 marca.

PM: "Rozmawiałem z panią kierownik OPS-u i OPS będzie czynił starania, żeby te środki były wypłacone wcześniej. Natomiast jest teraz tak, że OPS ma dodatkowe zadania związane z koronawirusem, w tym zapewnienie opieki osobie, która jest wypisywana ze szpitala i takie rzeczy musi OPS podejmować, ale tak naprawdę problemem jest szczupłość stanu osobowego OPS – część osób jest nieobecna. W tym uszczuplonym stanie OPS musi pracować, ale będzie starał się wypłacić zasiłek 500+ przed terminem. Miejmy zrozumienie, my wszyscy pracujemy w uszczuplonym składzie osobowym, a mamy wiele innych zadań, którym musimy podołać w kontekście koronawirusa."

Pojawiają się wątki co do kwarantanny i tego, że pojawia się Policja.

PM: "Drodzy Mieszkańcy, jeżeli Policja się pojawia przy domu, gdzie odbywa się kwarantanna to bardzo dobrze. Policja ma obowiązek doglądania, pilnowania, czy osoby, które podlegają kwarantannie są w domach. Ja bym się bardziej martwił, gdyby Policji nie było. To, że policja jest to nie oznacza, że ta osoba łamie prawo, wychodzi z domu, Policja ma obowiązek dopilnowania i tak to proszę traktować - jest to przyjazd prewencyjny Policji."

Wybuchły dyskusje na temat pielęgniarki z terenu gminy Mosina.

PM: "Niektóre osoby wiedzą, o kogo chodzi, te, które nie wiedzą proszę, żeby przyjęły wiedzę taką, jaką przekażę. Według mojej najlepszej wiedzy ta rodzina rozpoczęła kwarantannę dobrowolną, zanim się jeszcze okazało, że ta osoba, która zmarła była zarażona koronawirusem. To była kwarantanna tak prowadzona, że nawet w ramach domu każdy z mieszkańców przebywał w osobnym pokoju. Ja bardzo proszę, aby nie opisywać tej sytuacji w internecie, na facebooku. Ta rodzinna przeżywa dramat. Mama i żona jest osobą zarażoną, przebywa w szpitalu, mąż i dzieci są w kwarantannie. Dla tych osób to jest dramat i proszę nie dolewać oliwy do ognia i nie pogarszać sytuacji, po prostu po ludzku."

Na czym polega rozróżnienie między kwarantanną i dobrowolnym pozostawaniem w domu?

PM: "Kwarantanna jest nakazana przez Sanepid i jest narzucona wtedy, kiedy Sanepid stwierdzi, że ta osoba miała kontakt z osobą zarażoną. Ale czasem jest tak i to jest bardzo chwalebne, że ktoś obawia się, że może mógł mieć kontakt z osobą zarażoną i na wszelki wypadek sam z siebie poddaje się takiej dobrowolnej kwarantannie. To jest bardzo ważne rozróżnienie i uszanujmy te osoby. Uszanujmy postawę taką, dzięki której bardziej siebie chronimy i mniej narażamy siebie nawzajem na zarażenie koronawirusem.
Na facebooku i nie tylko, pojawiły się znaczki „nie wychodzę z domu”. Co według mnie oznacza „nie wychodzę z domu”: nie wychodzę z domu oznacza – jadę lub idę do pracy, wracam z pracy, dokonuję zakupów raz albo nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Ograniczam wszelkie wyjścia, ograniczam wyjścia na świeże powietrze gdybym miał przebywać w dużym skupisku ludzi. Natomiast mimo wszystko jadę do pracy czy idę do pracy, wracam z pracy, bo my musimy pracować. W ograniczanym wymiarze, może w ograniczonych godzinach, ale musimy, żebyśmy wszyscy mogli funkcjonować. Nie możemy po prostu stanąć wszyscy, bo wszystko stanie i będziemy mieli problem wielokroć większy od koronawirusa.
Wszyscy, tak jak możemy, starajmy się pracować – w domach, czy w godzinach ograniczonych, ale starajmy się. Musi pracować Urząd, musi pracować piekarz, szewc, sklep i inne usługi. Starajmy się pracować w sposób jak najbardziej zgodny z higieną, zachowując wszystkie zalecane warunki.
Starajmy się też dbać o siebie, zdrowo odżywiać, dużą ilością witamin i owoców, wysypiać się, bądźmy wypoczęci, starajmy się przebywać na świeżym powietrzu.
Jeżeli będziemy tego dotrzymywać, to jeśli „dopadnie” nas koronawirus, to albo go w ogóle nie poczujemy, albo ta choroba będzie przebiegała lekko. To od nas zależy, na ile my sami dbamy o zdrowie."

źródło: www.mosina.plInformacje na temat działania przychodni na terenie Gminy Mosina:

Aby umożliwić pacjentom korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej bez konieczności wychodzenia z domu i ograniczyć ilość osób przebywających na terenie przychodni, poradnie lekarza rodzinnego wprowadziły różne rozwiązania.

"Medicomplex" Dariusz Zimowski

Mosina, ul. Konopnickiej 33 tel. 61 819 22 72/71, 502 199 340, 660 456 568, 669 464 699

Mosina, ul. Wawrzyniaka 4, tel. 570 434 343, 536 561 166

Krosno, tel. 795 606 605

 • konsultacje z lekarzem telefoniczne – lekarz kwalifikuje pacjenta na wizytę,
 • telefoniczne wystawianie e-recept i e-zwolnień.

Vis Medica Spółka z o.o.

Mosina, ul. 20 Października 17, tel. 61 8132411

Mosina, ul. Garbarska 8, tel. 618136206

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • zamówienia recept telefoniczne i mailowe – poradnia oddzwoni i poda numer e-recepty,
 • teleporady – telefoniczne umówienie teleporady, lekarz o umówionej godzinie oddzwoni, poda numer recepty, wystawi skierowanie, zapotrzebowanie na środki etc.

Przychodnie Medyczne Andrzej Turajski

Mosina, ul. Krotowskiego 15, tel. 508193495

 • zamówienia recept telefoniczne,
 • teleporady – telefoniczne konsultacje z lekarzem,
 • w razie konieczności wizyty w poradni - z zachowaniem zasad ostrożności.

NZOZ w Babkach

Babki, tel. 61 893-99-88

Świątniki, tel. 61 642 50 92

 • zamówienia recept telefoniczne,
 • teleporady – podczas rejestracji zbierany jest wywiad, lekarz oddzwania do pacjenta, wystawia e-receptę, e-zwolnienie.

Przychodnia Medica w Pecnej

tel. 61 28 21 695

 • zamówienia recept telefoniczne,
 • konsultacje z lekarzem telefoniczne.

Przychodnie wprowadziły także środki ostrożności takie jak: wywiad w kierunku koronawirusa przy telefonicznej rejestracji, pomiary temperatury przy wejściu do przychodni, maksymalne ograniczenie liczby pacjentów w poczekalni. Informacje dla pacjentów dotyczące postępowania pacjenta w sytuacji przyjętych rozwiązań, w przypadku konieczności kontaktu z lekarzem, przychodnie zamieszczają na swoich stronach internetowych, portalach społecznościowych, a także na plakatach informacyjnych przy wejściu do przychodni. Pacjenci proszeni są, by się z nimi zapoznać.

Oferta kulturalno – sportowa dostępna obecnie na terenie Gminy Mosina:

Oferta MOK-u, Galerii, Biblioteki, OSiR-u na czas spędzany w domach

Przypominamy, że swoją działalność w zakresie dotychczasowych form organizowanych dla mieszkańców zawiesiły Mosiński Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki w Mosinie, Mosińska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie. Zawieszona została także możliwość korzystania z obiektów administrowanych przez te jednostki. Obecnie prowadzą one działalność administracyjną bez zmian, jednak prosimy o ograniczenie wizyt do niezbędnego minimum i kontakt za pośrednictwem telefonu lub e-maila.

 • Mosiński Ośrodek Kultury – kultura.gmina.pl
 • Mosińska Biblioteka Publiczna wraz z filiami – bibliotekamosina.pl
 • Galeria Sztuki w Mosinie – galeriamosina.pl
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie – osirmosina.pl

W okresie zawieszenia organizowania form bezpośrednich dla mieszkańców, zapraszamy do korzystania z ich oferty on-line.

 • Galeria Sztuki w Mosinie prezentuje koncerty, wystawy i inne formy spotkań ze sztuką.

Galeria Sztuki w Mosinie

 • Mosiński Ośrodek Kultury proponuje projekcję filmów on-line w ramach projektu „Nowe horyzonty”, warsztaty z rękodzieła, propozycje dla seniorów i dzieci. Udostępnia także linki do szerszej oferty kulturalnej on-line.

Mosiński Ośrodek Kultury

 • Mosińska Biblioteka Publicznej udostępnia internetowe źródła darmowej literatury on-line, prowadzi akcję „Jak wychodzę, jak czytam?!” promującą pozostawanie w domach, planuje też inne formy internetowych spotkań z czytelnikami

Mosińska Biblioteka Publiczna

 • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie przygotowuje także swoją ofertę – spotkań ze sportem on-line.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie

Nie wychodząc z domu, można skorzystać z różnych ofert kulturalnych i sportowych naszych gminnych instytucji w formie on-line.

Apelując o pozostawanie w domach i opuszczanie ich tylko w ważnych sprawach, zachęcamy do korzystania z tych ofert.

źródło: www.mosina.plCzytany 416 razy Ostatnio zmieniany sobota, 28 marzec 2020 13:34

Skomentuj