Reklama

Parse error in downloaded data

Aktualności

Zwolnienie ze składek ZUS

Napisane przez AdamW
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 kwietnia można złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za 3 miesiące, od 1 marca do 31 maja 2020. Pokażemy jak w kilku krokach można to zrobić za pomocą platformy PUE.

Kto może strać się o zwolnienie:

 • osoby wykonujące działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacające składki na własne ubezpieczenia,
 • płatnicy składek, którzy prowadzili firmę przed 1 lutego 2020 r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.,
 • duchowni.

Każdy przedsiębiorca, który chce złożyć wniosek musi dodatkowo spełnić poniższe warunki:

 • Wykonywałeś działalność pozarolnicza przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenia lub byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r. albo jesteś duchownym.
 • Gdy opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
 • Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
 • Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

Niestety ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

Jeżeli spełniamy wszystkie warunki, wniosek o zwolnienie z opłacania składek można przekazać do Urzędu na cztery sposoby:

 • drogą elektroniczną przez PUE ZUS
 • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej)
 • za pośrednictwem poczty,
 • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Najprostszą i najszybszą metodą jest wysłanie wniosku za pomocą platformy PUE ZUS. Po wprowadzeniu pierwszych elementów Tarczy Antykryzysowej wnioski do ZUS zostały znacznie uproszczone i cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut.

Aby zalogować się do PUE ZUS należy w przeglądarce internetowej otworzyć stronę: https://www.zus.pl/pue oraz zalogować się na swoje konto firmowe.

Każdy mikroprzedsiębiorca powinien mieć profil zaufany – jest on niezbędny do samodzielnego wysyłania plików JPK – będzie potrzebny do wysłania gotowego wniosku do ZUS.

Po zalogowaniu się do platformy należy przejść do zakładki PŁATNIK. Znajduje się ona w prawym górnym rogu strony. W zakładce płatnik należy wybrać z menu, znajdującego się po lewej stronie zakładkę USŁUGI – na grafice zaznaczone czerwonym obrysem.

PUEJeżeli jesteśmy już w zakładce Usługi należy wybrać z listy: złożenie dokumentu RDZ. Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec – maj 2020 r.
Aby łatwiej znaleźć ten wniosek można w wyszukiwarce (na górze strony) wpisać RDZ. Zostanie wyświetlony tylko ten wniosek, który będziemy wypełniać.

PUEFormularz jest bardzo prosty do wypełnienia, platforma PUE automatycznie wypełnia pierwszą stronę wniosku z danymi przedsiębiorcy. Do wypełnienia pozostaje tylko druga strona wniosku, gdzie przedsiębiorca musi zaznaczyć o co wnioskuje: zwolnienie ze składek za osoby ubezpieczone (za pracowników których zatrudnia), czy za samego siebie.

PUENastępnie w odpowiednim oknie podajemy przychód za pierwszy miesiąc, za który chcemy być zwolnieni ze składek ( marzec ).
Wniosek mamy gotowy.

Dodatkowo do wniosku musimy załączyć skan formularza dotyczącego pomocy publicznej, znajdujący się pod adresem:

załącznik do wniosku RDZ

Tutaj trzeba podać klasę działalności PKD oraz zaznaczyć odpowiedzi przy pytaniach dotyczących naszej firmy. Ostatnią informację jaką musimy podać to czy już korzystaliśmy wcześniej z pomocy publicznej rekompensującej straty finansowe poniesione z tytułem epidemii koronawirusa.

PUEZeskanowany dokument można załączyć do wniosku na platformie PUE ZUS. Wysyłając wniosek uwierzytelniamy go np. profilem zaufanym.

W przypadku pytań lub problemów z wysłaniem wniosku można dzwonić do ZUS pod numery:
W dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7 - 15 pod numerami telefonu:

 • 22 290 87 02,
 • 22 290 87 03,

Dzwoniąc na numer ogólnopolskiej infolinii (22 560 16 00) należy wybrać "0" a następnie wybrać temat rozmowy - "7" - wsparcie dla przedsiębiorców.

W związku z dużą ilością składanych wniosków będziemy musieli się przygotować , że platforma PUE ZUS będzie przeciążona. Mogą wystąpić problemy z logowaniem, czy wysłaniem samego wniosku.

Czytany 703 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 kwiecień 2020 16:07

20 komentarzy

Skomentuj