Reklama

Zachmurzenie małe

12°C

Mosina

Zachmurzenie małe

Wilgotność: 92%

Wiatr: 7 km/h

  • 04 Lip 2020

    zachmurzenie małe 26°C 11°C

  • 05 Lip 2020

    Zachmurzenie duże 27°C 17°C

Aktualności

Most na Warcie jednak powstanie!

Napisane przez jmkuba
Oceń ten artykuł
(2 głosy)

W dniu dzisiejszym z Urzędu Miasta napłynęły bardzo miłe informacje.

Most na rzece Warcie na wysokości Czapur i Lubonia, połączy dwie sąsiadujące ze sobą gminy: Gminę Mosina i Miasto Luboń. Projekt tego przedsięwzięcia uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a co za tym idzie rządową dotację na jego realizację w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Inwestycja, którą poprowadzi Starostwo Powiatowe w Poznaniu, w 80% zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Pozostałe 20% jej kosztów poniosą wspólnie, przy równym udziale, Starostwo Powiatowe, Miasto Luboń oraz Gmina Mosina. Dzisiaj, 26 sierpnia, w miejscu, w którym wybudowana zostanie przeprawa mostowa, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów i przedstawicieli  samorządów. W konferencji uczestniczył Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch.

Podczas konferencji zorganizowanej w Luboniu, Wiceminister Waldemar Buda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, przekazał Staroście Poznańskiemu Janowi Grabkowskiemu pozytywną opinię  tego Ministerstwa w sprawie budowy mostu nad rzeką Wartą, w ciągu nowoprojektowanej drogi powiatowej Luboń – Czapury, od drogi wojewódzkiej nr 430 do drogi powiatowej nr 2460 P. W konferencji, udział z ramienia rządu wzięła także Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele lokalnych samorządów dwóch sąsiadujących gmin, które połączy w niedalekiej przyszłości most: Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, wiceburmistrzowie Miasta Luboń Michał Popławski i Mateusz Mikołajczak, a także Przewodnicząca Rady Miasta Luboń Teresa Zygmanowska.

Pierwszym krokiem realizacji inwestycji będzie wykonanie dokumentacji projektowej. – Na podstawie tej dokumentacji, jeśli będzie ona odpowiednio w czasie przygotowana, zostanie dofinansowany projekt i przedsięwzięcie, największe finansowo przedsięwzięcie strukturalne w Wielkopolsce  – powiedziała podczas konferencji Minister Jadwiga Emilewicz.
Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł powiat poznański otrzyma z budżetu państwa. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 94 mln zł. 
Most to jest dobra metafora, ponieważ mosty łączą, nie tylko dwa brzegi, ale potrafią łączyć wspólne interesy. Tego typu przedsięwzięć nie udało by nam się zrealizować,  bez współpracy rządu i samorządu. Bez dobrej tkanki komunikacyjnej, bez dróg i mostów, gospodarka nie może się rozwijać, dobra komunikacja to krwioobieg gospodarczy…  – stwierdziła w swojej wypowiedzi Minister.  Jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, przeprawa mostowa na Warcie w tym miejscu, to przede wszystkim rozwiązanie problemów aglomeracji poznańskiej. Pozwoli ona przemieszczać się szybciej podzielonym rzeką mieszkańcom gmin, a w dalej – docierać do Poznania. To także  pierwszy etap wyczekiwanego ciągu komunikacyjnego, łączącego mieszkańców gmin Mosina, Luboń i Komorniki. Zabierając głos, Burmistrz Przemysław Mieloch podkreślił, że budowa tego mostu to inwestycja ważna dla Gminy Mosina, a także dla całej południowej części metropolii poznańskiej. – Ten most – mówił Przemysław Mieloch – połączy Mosinę z Luboniem i dalej, w kolejnym etapie, z Komornikami. Myślę, że kiedy zostanie zbudowany i kiedy spotkamy się w tym miejscu, za te kilka lat, wszyscy będziemy mogli się pochwalić, że we wzorcowy sposób, wspólnie, czyli rząd z samorządem powiatu i samorządami gminnymi, tę inwestycję wykonaliśmy. Będziemy z tego dumni, będziemy się z tego cieszyć.

Dodatkowo most umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego  dzięki nowej przeprawie mostowej skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur. 

Na program „Mosty dla Regionów” rząd przeznaczył 2,3 mld złotych. Jak poinformował Wiceminister Waldemar Buda,  o dofinansowanie w ramach tego programu wpłynęło aż 75 wniosków, z których w pierwszym etapie zrealizowanych zostanie kilkanaście, między innymi most łączący Luboń i Czapury.

Na przeprawie mostowej o długości 213 m i szerokości 15,95 m, oprócz jezdni i chodników, powstanie ścieżka rowerowa. Inwestycja przewiduje budowę przystanków oraz pętli autobusowej. Przeprawa mostowa klasy G, dopuszczona dla największego tonażu, umożliwi także  przejazd wojskowego sprzętu ciężkiego. Będzie to pełnoprawna, najwyższej klasy i wytrzymałości obciążeń przeprawa, jakie buduje się strategicznie w kilku miejscach w Polsce. Wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji potrwa kilkanaście miesięcy. Tekst i fot.: Joanna Nowaczyk

Czytany 208 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 sierpień 2019 16:56

1 komentarz

Skomentuj